/Files/images/мер 029.jpg

ХАРАКТЕРИСТИКА

КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ

СТАРОПЕТРІВСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І-ІІІ ступенів

Краєзнавчий музей Старопетрівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів створено на принципах доцільності, актуальності,зацікавленості згідно з наказом по Старопетрівській ЗОШ І-ІІІ ст. «Про створення краєзнавчого музею «Оберіг» №73-з від 06.09. 2010 року. Музей зареєстрований при головному управлінні освіти і науки Київської обласної державної адміністрації 30 листопада 2010 року . Відкриття музею відбулось 14 грудня 2010 року. Музей «Оберіг» має три експозиції: «Сторінки героїчного минулого», «Історія школи - моя історія», «Бабусина світлиця».

Музей відповідає вимогам п. п. 2.1, 2.2, та 3.3 Положення про музеї при дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 22.10.2014 № 1195 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 10.11.2014 № 1415/26192.

У музеї є наявна документація: Свідоцтво № 140 про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти і науки України від 30 листопада 2004 року «Музей історії освіти Старопетрівської школи», Свідоцтво № 141 про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти і науки України від 30 листопада 2004 року «Музей Бойової слави», Свідоцтво № 273 про реєстрацію музею при навчальному закладі що перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України краєзнавчий музей «Оберіг» від 30 листопада 2010 року, наказ по Старопетрівській ЗОШ І-ІІІ ступенів «Про створення краєзнавчого музею «Оберіг» №73-з від 06.09. 2010 року, Статут краєзнавчого музею «Оберіг», Уніфікований паспорт музею, книга обліку відвідувачів, книга обліку масових заходів, книги обліку екскурсій та обліку відгуків, інвентарні книги, акти прийому – видачі музейних предметів; плани роботи: перспективний на 2015- 2017 р.р., річний на 2015-2016 н.р., план роботи ради музею на 2015-2016 н.р.; картотека обліку музейних предметів основного фонду.

Перша експозиція музею «Сторінки героїчного минулого» присвячена історії Другої світової війни на Лютізькій легендарній землі, политій кров`ю тисяч людей різних націй і народностей.

Експозиція має п`ять розділів:

1. Односельчани в роки Другої світової війни.

2. Село Старі Петрівці в роки фашистської окупації.

3. Бої на Лютізькому плацдармі та в селі Старі Петрівці у вересні - жовтні 1943 року.

4. З історії Братської могили.

5. Ветерани 492 армійського Київського двічі Червонопрапорного. Орденів Суворова, Кутузова, Богдана Хмельницького мінометного полку – учасники боїв на Лютізькому плацдармі та визволені села.

В музеї можна переглянути документи, листи, фотографії, що свідчать про події 1941-1945 рр., також зразки зброї, особистих речей, одягу, нагород, які ретельно зібрані пошуковцями і виставлені для огляду. Учні школи змогли зібрати фотографії односельчан, учасників Другої світової війни, які повернулися з фронту і продовжували жити і працювати серед нас.

У музеї зберігаються фронтові листи Музики Петра Івановича до матері. Поруч є повідомлення про загибель односельчан, так звані «похоронки», фрагменти паспортів учасників боїв у нашому селі.

На одному зі стендів розміщена фотографія полковника Уманця та його спогади. Є фотографії героїв Радянського Союзу, фотографії ветеранів 492 мінометного полку. Вони неодноразово приїздили до нас в школу і були почесними гостями на мітингу біля Братської могили, і вважають цей музей своїм.

Є стенд, присвячений генералу М.Ф.Ватутіну. На зустріч до учнів школи приїздила сестра Миколи Федоровича, Олена Федорівна та його внук. Вони подарували музею книгу, написану дружиною Миколи Федоровича. Перед приїздом у школу Олена Федорівна прислала пошуковцям лист, де описується його дитинство і юність.

Поповнення фонду музею відбувається шляхом експедицій по місцях бойових дій, походів і екскурсій по місцях бойової слави, проведення пошукової роботи юними краєзнавцями, які знаходять експонати у жителів сіл Старі Петрівці, Нові Петрівці і Лютіж.

Експозиція «Історія школи – моя історія» охоплює період від 1904 р., коли в с. Старі Петрівці була церковно-приходська школа, до сьогодення.

Матеріали історії школи розміщенні у дев`яти розділах:

1.З історії Старопетрівської семирічної школи 40-50-х років

2. Восьмирічна Старопетрівська загальноосвітня школа 60-х років

3. Старопетрівська загальноосвітня восьмирічна школа 70-х років

4. Старопетрівська загальноосвітня школа 70-х років

5. Будівництво середньої школи та її відкриття і впорядкування у 1976- 1977р.р.

6. Старопетрівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів 90-х років на початку ІІІ тисячоліття

7. Старопетрівська середня загальноосвітня школа з виробничим навчанням 80-х років

8. Старопетрівська середня загальноосвітня школа з виробничим навчанням у 1977-1982р.р.

9. Вчителі восьмирічної школи 60-х років-2002року

Кожен із розділів містить багато матеріалу про випускників та працівників школи. Зібрано колекцію шкільних підручників різних років – найстаріший підручник «Українська мова» 1937 р. Досить цікавою є експозиція «Шкільна документація», яка подає зразки журналів, щоденників, табелів, Похвальних грамот, атестатів, свідоцтв різних років. Особливу увагу привертають накази по Старопетрівській семирічній школі 1946 р. та навчальні кінофільми «Зустріч ветеранів», «Відпочинок у м.Феодосія». Зібрані твори учнів та вчителів, книг, довідники, статті в журналах, збірки віршів, буклетів, листівки, автореферати розкривають творчу біографію вчителів школи.

У вітринах та виставках – вітальні матеріали до 25 та 35 річчя школи, шкільні династії вчителів, учителі – ветерани. В інтер’єр експозиції вдало вписується маникет у шкільній формі з білим фартухом 60-х років, чорнильниця із дерев’яною ручкою. Особливе місце займає виставка «Золотий фонд школи» та випускні альбоми різних років.

Стало традицією у перші дні нового навчального року проводити екскурсії з першокласниками, розповідаючи про історію школи.

Експозиційний блок «Бабусина світлиця» займає центральне місце музею

«Оберіг». Фонди музею складають експонати, подаровані жителями села , а також речі, зібрані в краєзнавчих експедиціях пошуковими групами. До нього належать старовинні ужиткові речі. Різноманітні знаряддя праці відображають побут наших предків. В музеї представлені такі ремесла ,як гончарство та ткацтво. До основних оригінальних експонатів, представлених в музеї, відносяться:

1. Прядки – кінець XIX- початок XX ст..

2. Старовинні українські рушники початок ХХ ст..

3. Скриня, колиска.

4. Мисник, розписаний петриківським розписом – початок ХХ ст..

5. Старовинні предмети домашнього вжитку - кінець XIX- початок XX ст..

6. Народний одяг селян.

7. Муляж «Українська піч».

Зберігаються цікаві експонати: куделя, дерев’яні ночви, праска, глиняний посуд. Експозиція «З бабусиної скрині» - містить вишиті рушники, сорочки, запаски. Особливе захоплення відвідувачів викликає плетений з вербового пруття пліт з глечиками.

Експозиції музею оформлені професійно, естетично, мають технічне оснащення, постійно оновлюються і поповнюються.

Комплектування фондів проводиться систематично і відповідає тематиці музею, поповнюється за рахунок краєзнавчих експедицій, туристсько-краєзнавчих походів та зустрічей з ветеранами Другої світової війн, жителями села.

Радою музею організовуються стаціонарні виставки, систематично проводиться просвітницька роботи серед учнів школи, екскурсії, масові заходи, та навчальні заняття для учнів, ветеранів, жителів села. Варто зазначити, що використовуються матеріали музею як у навчально-виховному процесі, так і в науково-дослідницькій роботі МАН.

Екскурсоводи шкільного музею – постійні учасники районного проекту «Конкурс екскурсоводів», який проводиться Вишгородським районним Центром художньої творчості дітей, юнацтва та молоді «Дивосвіт» та Національним музеєм-заповідником «Битва за Київ у 1943 році.

Протягом останніх трьох років було проведено п`ять стаціонарних виставок, 27 екскурсій, 10 лекцій, 9 масових заходів, 75 уроків для учнів 1-11 класів, 3 конкурси патріотичної пісні, 5 конкурсів малюнків.

Постійне шефство і опіка над пам’ятниками:

- Братською могилою, де поховано 443 радянські воїни, які загинули в боях за визволення села і столиці. Серед них Герої Радянського Союзу, іменами яких названі сільські вулиці. Це – Борисов Михайло Олексійович, Косинов Володимир Тимофійович, Волков Петро Тимофійович, Власов Митрофан Юхимович, молодший лейтенант.

- Могилою загиблих воїнів, яка знаходиться на сільському кладовищі

- До Дня визволення села Старі Петрівці від фашистських загарбників радою музею (з 2005 року) проводиться «Почесна вахта пам’яті»

В музеї проводяться тематичні екскурсії, присвячені традиційним заходам школи:

- Визволення села від німецько-фашистських загарбників (17 жовтня)

- День школи (14 грудня)

- Школа в вишиванці (квітень)

Тематичні виставки:

- Виставка робіт «Моя родина в роки Великої Вітчизняної війни», «Моя родина в роки голодомору»

- Виставка дитячих робіт до Дня Гідності та Свободи

- Виставка дитячих робіт до Дня Героїв Небесної Сотні

- Виставка дитячих робіт до Дня утворення Київської області та Вишгородського району

- Виставка фотографій воїнів АТО – наших односельчан

На базі музею було підготовлено 9 науково-дослідницьких робіт (2004 - 2015 р.р.). Це такі краєзнавці як Вікторія Вишняк, яка одержала Диплом переможця I ступеня на конкурсі «Київщина – рідна сторона» за роботу на тему «Боротьба за визволення села Старі Петрівці від фашистських загарбників». Савущик Олена у 2004 році захистила роботу МАН за темою «Пратизанська і підпільна боротьба молоді на Вишгородщині у 1941-1942 роках». Крім того, учні щороку беруть участь в підготовці та проведенні свята до Дня Перемоги, проводять вечори, конференції, зустрічі в день визволення села Старі Петрівці (17 жовтня).

Таку ж велику роботу проводять краєзнавці експозиції «Історія школи – моя історія». Крім того, що вони зібрали багато фотографій, до двох десятків експонатів та виготовили фотоальбоми для краєзнавчого музею, проводять і велику науково - дослідниціку роботу: написали і вивчили історію села, історію школи, підготували екскурсії і проводять їх на замовлення. Так учениця 11 класу Худолій Марина у 2004-2005 н.р. написала роботу за темою «Ганебний геноцид 30-х років в Україні». Рік збирала матеріал в очевидців голоду в селах Вишгородщини та дослідила і вивчила ряд документів у архівах області та у бібліотеці ім..Вернадського. У своїй роботі довела, що голод 1932-1933 р.р. був організованим геноцидом для українського народу. Її робота на конкурсі «Краса і біль України» отримала І місце.

Краєзнавцями було зібрано 60 весільних пісень, обряди сватання, дівич-вечора, весілля у Петрівцях. Написали сценарій і поставили весілля на сцені школи та сільського клубу. Виступали тричі, поки її не побачили всі односельці, а потім учениця 11 класу Духота Олена написала роботу і захистила її, посівши Ш місце в районі. Друге місце на обласному конкурсі МАН посіла робота Лаврентьєвої Анни «Історія села Старі Петрівці». Цікавою була робота учня 10 класу Сміхули Анатолія «Історія Православної Новопетрівської церкви Святої Покрови.»

З метою виховання любові до рідного краю, вивчення звичаїв і традицій мешканців села, були написані науково -дослідницькі роботи МАН «Мікротопоніми Старих Петрівець» - Сомик Надія, «Старі Петрівці – вчора, сьогодні, завтра» - Єрема Олена, «Мамині колискові» - Євтушенко Валерія.

В експозиційній залі музею дотримуються всі умови збереження: проведені заходи для запобігання забрудненості, високій вологості, вицвітання, механічних пошкоджень. У приміщенні наявні темні штори, підтримується температурний режим, експозиції розміщенні за склом, інші предмети зберігаються у шафах та альбомах.

Кiлькiсть переглядiв: 1382

Коментарi